Do Trzech …do Czech. Praga.

Hej.

Samolot znów dostałem do użytku, dzięki uprzejmości Farrukha. SP-SMA tym razem. Farrukhwi się uczniowie powysypywali i dał mi przedwczoraj info, że między 0800 a 1400 samolot jest dostępny. Super! Biorę!

Wczorajszy dzień mialem zaplanowany pod latanie, tyle że właśnie przedwczoraj SP-TEY na obsługę poleciał i …i zostałem bez samolotu, czyli z czasem przeznaczonym na latanie, ale bez planu co teraz? No i się samo ułożyło – że latać mimo wszystko wczoraj mam.

Z Maciejem umówiłem się na lotnisku na 7.30, ale w Niepruszewie Panowie asfalt z jednej nitki zwinęli i jeździ się „na zamianę”, a raczej stoi.

Spóźniłem się, ale o 8.41 byliśmy w powietrzu. Poznań, wylot z CTR przez Whisky, z kierunkiem na punkt Lagar (granica) i na Praga Letnany.

Od Poznania pogoda okazuje się być brzydka, 5000 stóp i czołgamy sie pod chmurami aby minąć pasmo górskie. Za to po minięciu gór pogoda jest już git!

Tam Praha Info, zgłaszamy dolot do CTRu Kbely, przez punkt Mike, tam zmieniam częstotliwość na 120,880 które w radiu wchodzi mi jakoś „120,875” i proszę na wlot w CTR z intencją pełnego lądowania na lotnisku Letnany – które jest w CTRze Kbely.

Zgoda na wlot udzielona, i pada polecenie przejścia na Letnany Info. Wbijam ich częstotliwość, ale mmm… znów zamiast 120.335 wchodzi mi 120,200. Jakaś lipa jest z tym radiem, ale Letnany słyszę, za to oni mnie słabo lub nie. Gadam, a potem nadaje na ślepo. Lotnisko puste, nic się nie dzieje. Robię krąg, spokój i cisza. Nic nie gadają, oki… myśle, ściszony mają odsłuch, wszak to lotnisko aeroklubowe. Ląduje.

I dostaje 5000 koron „pokuty”. Okazało się, że mimo ze SP-SMA ma konkretne dobre radio z separacja 8.33 to jest one skonfigurowane na skok 25, co uniemożliwiało mi dotychczas dokładne wybranie Letnany info częstotliwości, przez co oni, tu, słyszeli mnie słabo, mimo że ja ich „na piątke”.

Tak przynajmniej jest nam to przedstawiane, w sposób bardzo roszczeniowy, po angielsku, przez jednego młodzieńca. Żałuję jednak, że język angielski pojawia się dopiero teraz, a nie w czasie gdy robiłem krąg nad lotniskiem. Gdyby wtedy radio w Letnany zadało sobie trud i przekazało informację aby sprawdzić radio – bo nie słyszymy was – lub – nie słyszymy was dobrze, …było by lepiej.

ale fakt, za ten problem 25/8.33 odpowiadam ja. Moja wina, a raczej …wina moja. Oki… zgoda.

Dla mnie – Ogłupiającym był fakt, że Tower Kbely, ten od CTRu, mimo że też ma częstotliwość własną w „nowym” kroku modulacji, to nadajnik-odbiornik ich jest ustawiony tak, aby pracował również w starej 25 kilowej częstotliwości i zbierał właściwie, bo tam przecież komunikacje sprawną miałem – a tu trochę niby lipa.

Szukam wytłumaczenia w mojej głowie – ale chyba również dlatego, że tamte większym lotniskiem jest – z CTRem i pasem utwardzonym – a to – to trawnik, to dochodzę do wniosku, że nadajnik maja gorszy i może tak być.

Na 25 kilo ustawione są radyjka i tylko i wyłącznie tak, radyjka samolotów ze znakami November – czyli takimi których piloci zazwyczaj maja język angielski jako pierwszy w szkole i w domu- korekta – język amerykański. Samoloty z USA, nawet w przelocie tu, jesli pod znakami November i FAA, to beda na 99% miały radio tylko z modulacja 25 kilo.

A Panowie z aeroklubu z Letnany chyba założyli, że nie będą obsługiwać samolotów zarejestrowanych czy pochodzących z USA, tak więc nie są sprawnie nawet z nimi radiowej korespondencji nawiązać – w sumie nie muszą.

Co najwyżej, biedak taki jak ja, może u nich nie do końca mądrze przyziemić i się na „pokutę” za brak komunikacji narazić.

Panowie z Letnany jednak bardzo opryskliwi byli, a szczególnie ten chłopak. A że złe lub źle zestrojenie radio w Tecnamie mamy.

I mimo, że to niezawinione intencyjnie było przeze mnie – to powodem teraz jest – do straszenia nas karą 200€, zgłoszeniem do „authority” i straszeniem Policją – Dokładnie w właśnie takiej kolejności.

Skoro już ich przeprosiłem, udowodniłem, korzystając z mojego przenośnego radia, że mimo że w Tecnamie ustawienie czestotliwosci ma delikatny offset, a jednak mnie – z Tecnama – na moim małym radyjku słychać – mimo, że niewyraźnie – ale nadal otrzymywałem, od nich żądania dalej sformułowane w ten sam sposób – kara, zgłoszenie do Authority i wezwanie Policji – to Maciej w końcu się uruchomił, a ja zdałem sobie sprawę, że to nie jest ich pierwszy taki przypadek i żądania ich dwa ostatnie to blef, byle by usankcjonować kasę. Zaczynam zdawać sobie sprawę, że coś tu być może – nie do końca jest tak…

Wiec odparłem, ze Policja już tu jest, tyle że Polska, w mojej osobie, i że mogą sobie moich Czeskich kolegów wzywać, tylko muszą wiedzieć, że zrobi się bardzo nieprzyjemnie – ze względu na ich roszczeniową postawę.

Korzystając z mojej aparycji, i faktu, że narazie byłem biernym słuchaczem tej jadki, zaczynam też grę wchodząc do niej z pokolorowaną kartą „na policjanta”.

Dodałem, że zgadzam się na zapłatę 200€ i wspomożenie tego ich aeroklubu, ale na tym zakończymy, bez ich zabaw w „authority”.

Oni cel osiągneli, my zapłaciliśmy, ja zapłaciłem „pokutę”. …właściwie za moje błędy i brak wiedzy. Człowiek zawsze się uczy!

Do Centrum Pragi dostaliśmy się dwoma liniami metra – super i fajnie, potem był spacerek na most i na jedzenie – o yeah!

I znów nasi fantastyczni bracia są bardzo przedsiębiorczy. Za jedzenie – street food- poniżej zdjęcie – zarządali po ciężkich obliczeniach z „wagi” na „korony” i dalej na kalkulatorze na euro = 31€.

Miałem w ręce dwie 20tki i 10tke. Mówię „Panowie, nie mam 1€ luzem, zróbmy 30 €”, ale oni na to że nie, i że wydadzą mi resztę – ale w koronach.

„W Koronach? Po ponownych „obliczeniach” z kalkulatorka?” – zastanawiam się.

Dość. A ja w dupie się nie urodziłem i nie mieszkam tam, to im mówię, żeby sobie mięska z talerzyka zabrali za jeden euro, albo klusek ujeli – przecież, nie sfrajerzą się za jeden euro, tak to będzie mega słabe – pewnie machną ręką – wszak my Bracia.

A jednak, Czesi to Czesi. W Ameryce gdy mieszkałem, to samo, ludzie z kompleksami, wielkiej Polski czy co?

Gość odjął mi mięsa, i klusek z miski – teraz już na oko – bez wagi – za to jedno euro. Gratuluje. Super gest! Praga rulez!

Zawsze dobrze wyjebać sąsiada, a jak się nie da, koron garści za 9€ reszty wcisnąć, to chociaż mu się pokarze kto tu jest kto i odejmie mu się z miski łyżkę strawy… ale to mają opanowane – wszak podczas 2 wojny światowej to oni Nazistom pomagali, czyż nie?

O cenie za ten posiłek nie bede spekulował – wszak mogłem tam nie jeść, albo w ogóle tam nie lecieć.

I jak ładnie i przyjaźnie zacząłem tą podróż, do sąsiada, tak szybko przypomniałem sobie jaki stosunek do niech mieli wszyscy Polacy mieszkający na południu Chicago – tam na południu, jak i na południu w Polsce mieszkali głównie Polscy Górole, i ja pośród nich, a jednak żaden z nich nie tolerował tej Czeskiej kultury, którą powyżej opisałem.

Dość powiedzieć, że mój Szwagier zatrzymany przez Czeską Policje lat temu 10, za brak chlapaczy! skorumpował ich Węgierskimi Forintami o wartości 2.40 PLN – ha! Ha! Ja tyle szczęścia nie miałem, a może po prostu jestem ponad to?

Nie chce mi się wypalać na „nich”, gdy mnie dziś było na to stać – aby wspomóc ten „biedny” aeroklub – przedsiębiorczych ludzi – który wszak mnie „słyszał ale nie słyszał” na radiu? Wszystkiego dobrego Bracia i Siostry!

Piękne maszyny tam mają w hangarach.

oddech…

A poza tym? 🙂 Poza tym, wszystko przebiegło jak oczekiwałem. Doleciałem, wylądowałem, ogarnąłem, metro też, poszwędałem się i miałem super dzień.

🙂

W drodze powrotnej się z chmurkami pogoniliśmy, i było naprawdę milo!

Dzięki Maciej!

Ps. Maciejowi bardziej jak mi psycha siadła (właściwie jemu tylko siadła) – jak zobaczył jak nasi bracia Słowianie, w Europie, w 2018 roku, tak się zachowują i taką mają etykę biznesu. No cóż… ja jak mówiłem, znam ja już ich z USA i z lekcji historii.

Głębokich i pielęgnowanych kompleksów nie da się wyleczyć.

Zauważyliście, że tylko małe psy szczekają na duże, a duże patrzą na te małe „bez mapy”? Nigdy odwrotnie. Cieszę się ze jestem po tej stronie po której jestem, i że jestem wolny od tego co ich trawi i napędza aby tak zachowywać się.

Poniżej film 😉

Zapraszam.

Film

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s