PPL (A) Egzamin

Plan lotu egzaminacyjnego przewiduje:

Start z EPPO Poznań – wylot przez Rokietnicę – kierunek północ na Piłę, tam podejścia i lądowanie. Z Piły dalej na Krzyż Wielkopolski, a stamtąd do Poznania.

W trakcie przelotu sytuacje awaryjne,

Godzina egzaminu…. yyy planowana miała być 9.30, a zrobiła się 12.45 kiedy do samolotu wsiadłem.

dziś wstałem o 4.45, bo chciałem być na lotnisku na 1,5h przed egzaminem… chciałem omówić lot z Instruktorem, przejrzeć mapę, plan lotu – upewnić się ci do kursów skorygowanych przez wiatr, których z reszta jeszcze nie obliczyłem.

O 0800 byłem na lotnisku. Farrukh czekał na mnie na wieży, bo tam obserwował loty po kręgu jednego ze swoich uczniów. Na starej wieży był też Grzegorz FI, i jeden uczeń – który dziś jak ja zdaje egzamin praktyczny.

Ooo… dziś jak ja… 🤔 i o 10tej? 🙄😳😤

koleżanka z biura szkoły nie ogarneła mnie poinformować smsem, że i owszem egzaminator będzie na 9.30 ale przede mną latać ma jeszcze jeden uczeń.

Pięknie bo zawodowo miałem dziś po egzaminie przez Ostrów Wlkp do Grudziądza dotrzeć moim Bravo Mike Whisky przed 17stą.

That’s not gonna happened ! 🥊😬🌶😤

No i zrobiła się 12.45 gdy wsiadłem do samolotu i wiatr się rozdmuchał i odsłuchałem ATIS.

I tenże wiatr kierunek 290/15 knots zmienny 260/340.

O 10tej rano był 2knots variable.

Oczywiście dziś znowu wiało, jak w zeszly czwartek. Do tego termika bo gorąco. Wylecieliśmy, pot ciekł po czole i jak wpadał do oka to mega piecze, bo słony, wtedy istne piekło. Z Poznania na Rokietnicę i wyjście z CTRu, przejście na radiu na Poznan Info i Heading 348.

W dolocie do Piły rozmowy o sytuacjach awaryjnych, przy czym tak rzuca, z termiki i wiatru, nawet ujemnie, że Pan Bogusław koryguje pasy, aby go lepiej trzymały. W podejściu do Piły zmiana czestotliwosci na Piła Radio. Tam na ziemi szybownicy na autoholu których w zeszłym tygodniu poznałem.

W Pile, w użyciu pas 21, jestem „pierwszy” , mamy tu przećwiczyć sytuacje awaryjna odcięcia silnika, ale pogoda i tak bardzo nas nie rozpieszcza.

Podejście od pozycji z wiatrem ma być na silniku w mocy „idle” czyli jakby go nie było. Początkowo realizujemy, ale od drzew, lasu – mega rotory, klapy T/O i …rzuca, jednak silnik potrzebny, ale zrobiłem touch and go – takie z przebiegiem po płycie troszkę.

Pełna moc, i do góry, w prawo pierwszy zakręt, z wiatrem w połowie pasa drugi, żegnamy się z szybownikami i łączność znów na Poznań info.

Po torach kolejowych do Krzyża i przez Wronki na Szamotuły do Punktu Charlie EPPO. Nad Hubertowem symulujemy mini awarie, nic wielkiego, jest git!

Pan egzaminator bardzo fajny człowiek, z ogromnym bagażem, który nie bagażem jest, ale zasobem zbiorów.

Dobrze się słucha kogoś, kto wie wiele. To bardzo cenne informacje i unikalne perspektywy, które budują rownież mnie.

no i dolot i Poznań. Wejście w CTR. Zgoda na wlot udzielona. Prawy krąg do pasa 28. Jestem pierwszy.

Podejście do 28, i piękne wzorcowe lądowanie. Pan Egzaminator mówi: „to mnie Pan zaskoczył. Osobiście bym wyrzucił pełne klapy wcześniej, ale to strome lądowanie, wyrównanie w pas, śliczne. Bardzo mi się Pana podejście podobało, i to ze nie dobiegał Pan na obrotach silnika, tylko samym drążkiem regulował Pan szybkość i położenie.. Pan mnie zaskoczył. Super! Może Pan lądować w przygodnym terenie. Ciągać szybowce.”

I fajnie. Biorę to za szczery komplement.

Rzeczywiście późno wyrzuciłem klapy, ale tak miało być, nos był w dol, ale mógł, szybkość 69 węzły nic poza to, ważne ze ślicznie przyziemilem – na główne „kółka”… dalem się pokulać tak dalej, aby przednia goleń sama opadła, co tez Pan zauważył, i ze swobodnie opuściłem pas w taxiway Bravo – bez ostrego hamowania czy backtracku.

No i zdałem!

Officially today I have become one of PPL Pilots! Love that!

…now its time for taildragger endorsement!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s