Kolejne …6 godzin 20 minut – dokładnie właśnie tyle.

Dziś juz 4 lipca, a sprawa się miała 28 czerwca, uzupełniam późno, bo sprawy firmowe wzięły górę. Dziś robie sobie wolne, dziś tez jest rocznica ślubu, który wzięliśmy z moja całuśną żonką w 2009 roku. 9 lat ♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

o lataniu…. Do zeszłego czwartku zostalo mi 1 krótkie Cross Country 1 godzinka, 10 touch and go, i dlugie CC. Mialo byc 5 godzin, a zrobilo sie 6.20 🙂

Na krótkie Cross Country wydarlem z EPPO do domu. Z EPPO przez whisky, po nitce autostrady a2 na zachód i do Zbaszynia. Co to takiego? Easy. Ale pierwszy raz byłem tu zupełnie sam. Sam odpowiedzialny za samolot, i swoje na niebie bezpieczeństwo. To dość poważna sprawa.

Niestety jak na taki lot to za przyjemnie nie było.

Dlaczego? ATIS dla Ławicy czytał wiatr kierunek 270 zmienny na 330 i 15 knots, ale ze rwaniem do 30 knots, i z jeszcze ostrzeżeniem ze w pasmie 600-1000 m AGL będzie rzucało jak nic.

Wiec z 10 lądowań, touch and go, które chciałem robić jako pierwsze, to zrezygnowałem, wziąłem na przeczekanie, i wydarłem do Zbąszynia najpierw – żeby zrobić to krótkie CC.

Przyjemnie zupełnie na niebie nie było. Jedno dobre, ze Babimost – Lotnisko był nieczynny, wiec wystarczyła informacja na Poznan Info, co do moich godzinnych zamiarów i mogłem „delektować się lotem”. Tak, bylem tam, byłem w Zbąszyniu. Sam. 🙂

A jak bardzo nie milo było widać po słuchawkach. Mam 186 cm wzrostu, i w Tecnamie siedzę przygarbiony. Z głową blisko szyby czy jak kto to woli to „canopy” i mimo, że zapięty jestem to o interakcje głowy z szybą mi dość łatwo.

Rzucało mną jak diabli. Mocno i nie przyjemnie.

I to też taka jest refleksja.

Jak jedziesz autem to widzisz gdzie i kiedy się kończy ta dziurawa spaprana droga. Można się tez zatrzymać na chwile aby zebrać myśli i dalej walić felgami o dziury, w nadziei, że bąble na oponach jednak nie wyjdą.

A tu… na niebie? zatrzymać się nie da, widać-nie widać, rzuca i Cię wkurwia – jakby Cie ktoś widłami z gnojem straszył – tak że chce Cię szturchać nimi chce.

I do tego jeszcze jakby muchy dookoła latały i bzyczały. Znów nie osy – bo byłby to powód do lądowania – ale bzyczące muchy.

Utrapienie, próbujesz poskromić świra, i starasz się z całych sił, złapać z nim kontakt wzrokowy, emocjonalny, ale te muchy jeszcze utrudniają. Jak się nie da pokonać, to trzeba zaakceptować i się do dyskomfortu tego przyzwyczaić.

To też robiłem.

Takie to moje odczucia. To też męczy.

Wiec byłem i wróciłem.

Umówiłem się z Instruktorem tak, że przy powrocie zamawiam sobie jedno touch and go – Tak aby podejść do lądowania sam, zobaczyć jak się w tym wietrze składam, i odejść po przyziemieniu – by mieć komfort na symulowany drugi krąg.

Po pierwszym przyziemieniu na kraba stwierdziłem ze dam rade. I zamówiłem więcej „traffic pattern” z wieżą. A raczej po prostu nie poprosiłem o „full stop landing” przy drugim podejściu, kontynuując kręgi.

I dalem radę wykonać te lądowania przy takim dla mnie nie miłym wietrze.

Czasowo 10 kręgów zajęło mi 80 min, przyczyną był traffic, i ba, nawet bylem w holdingu nad Charlie… co jest kinda remote area 🙂 to be held while others land.

Z przyziemień 9/10 udanych. Jedno takie jak jako totalnie zle – jak pokazują na youtube taildraggers.

Znaczy krzywo wleciałem w pas, a raczej tak rzuciło ze korekcji nie było czasu wiele siadłem na ukos na pasie na klapach T/O – a że prędkość była duża – wyższa o 10 knots od tej s którą odrywam się od pasa, samolotu docisnąć do ziemi nie mogłem, więc mi na ziemi myszkował – na ukos po pasie.

Ale, że tylko należało główne zawieszenie na ziemi posadzić to posadziłem i zaraz uciekłem do góry od pasa.

I wylądowałem…. po tych 10 touch and go ..,i nastała przerwa, aby zebrać myśli… co dalej…

Zrobiłem połowę tego co zaplanowałem.

Jedna myśl na temat “Kolejne …6 godzin 20 minut – dokładnie właśnie tyle.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s