Samodzielne loty do strefy.

No po samodzielnych startach i lądowaniach czyli touch&go solo, przyszedł czas na „loty do strefy” solo. A ze my – wanna be adepci – generalnie tu w EPPO (Europa Polska POznań) we w strefie czas cały, to, tam gdzie dziś miałem kręcić kółka bylem już wiele razy.

November VRP EPPO, tu i najcześciej tu robi się holding dla samolotów VFR, gdy lądują lub startują liniowce – z mojego jakże krótkiego doświadczenia.

Wiec trochę głupio mi było, że zajmę po częsci znaną wszystkim – „wanna be a pilot” – miejscówkę… ale tak zdecydował mój instruktor, a właściwie szkoła.

4 rano. Prysznic, śniadanie, i na a2.

5.45 na lotnisku. Wypełniłem boarding card – lub cokolwiek to to – papier który z moim nazwiskiem daje tu służbie celnej aby dostać się na płytę lotniska.

Jako, że Poznań jest lotniskiem kontrolowanym, zawsze musimy przejść przez bramki i prześwietlić wodę i słuchawki aby dostać się do samolotu.

Na płytę musimy założyć kamizelki, które akurat dla mnie i mojego szwagra zamawiałem ja.

Guessing who wears what is easy! Ja chorowałem na szkarlatynę 🙂

I w ogóle stwierdzam fajnie, ze Poznań ma takie a nie inne lotnisko. Jest one na tyle duże aby oswoić się z procedurami lotniska kontrolowanego, ale i na tyle małe ze tolerują samoloty szkolne. Wiec wybór Smart Aviation jako szkoły jest dla mnie powielekroć uzasadniony.

Wiec o 6 rano siedziałem już w samolocie. W poprzedzającej krótkiej rozmowie z instruktorem otrzymałem tylko instrukcje wymagającej mojej pełnej afirmacji co dzisiejszych lotów – ale wszystko odbyło się zgodnie z oczekiwaniami i pod-progowo.

Generalnie musiałem potwierdzić, że będę robił tylko „normalne kółka” – w sensie zakręty, a on – Tomek – potwierdził, że będzie patrzył „jak mi idzie”. 👍😂😡💪

Być może związane było to z tym, (że jak usłyszałem w zeszłym tygodniu), że mam latać i zabazgrać niebo nad Suchym Lasem, (gdybym zostawiał za sobą ścieżkę na Flight Radar to by tak to wyglądało) i to przez 90 min, to nie byłem specjalnie pocieszony.

Po czym wyszedłem z „inicjatywą” (podparta jakimś filmem z YouTube) – że skoro w USA się uczy znaku $ w przelocie nad droga, i sytuacji awaryjnych, i przeciągnięć i student sam też to ćwiczy, to….

No właśnie, 💪🤭😁 z Tomkiem znamy się jeszcze mało. On nie wie jak ja kocham życie. Ale super że o mnie dba! 👨🏼‍✈️♥️

Wiec docelowo dwa bloki Solo po 45 min.

Na wieży moja ulubiona kontrolerka (co nie skraca nigdy znaków) 😁 czuje że, to dobry omen. Lubie ją bo jest cierpliwa, a przy tym bardzo energetyczna.

Zgłaszam się po Polsku, bo na lotnisku dziś tłok, dużo komunikacji jak na 6 rano (mimo liniówek które tutaj zawsze o tej porze są) i dużo samolotów i pilotów pozostałych po AirShow.

Takie zachowanie, jest moim „zachowawczym”, bo jak ja nigdy Pani na oczy nie widziałem, tak i ona mnie, ale jak jej tu gęga wśród tej rzeszy pilotów, ktoś, po Polsku, to jest „nasz”. Prawda? Mimo, że gęga, to gęga po naszemu…

Toż to swojska krowa tatko, na całym świecie takiej nie ma tylko w Krużewnikach, przecie to Mućka Kargulowa, Kargule tu są.

Bandyty! Ot, znaczy się znaleźliśmy swoje miejsce.

Wiec tą pokrętną logiką, postanowiłem od Pani zaskarbić miłość macierzyńską 😂 i skubnąć trochę więcej cierpliwości – just in case. Lepiej mieć karty na ręce, niż ich nie mieć 🙄😁 prawda?

Wiec dwa bloki Solo były 🙂 pierwszy trwał 40 min, drugi 50 🙂

I było super i świetnie na górze.

Dlaczego lot w punkcie holdingu taki fajny? Bo byłem tu sam. To jest zupełnie inaczej, gdy jest się tu samemu.

To jest ta „wolność” w tym wszystkim? Tak. Odpowiedzialność za samego siebie. Radość z postępów. Świat pod stopami :). ♥️♥️♥️

Tyle uczucia.

Sprawdziłem działanie aplikacji SkyDemon, i ForeFlight. Dla moich amatorskich zdolności, ten pierwszy jest idealny.

A choćby dlatego, ze można sobie bardzo ładnie zmieniać zaplanowany kierunek lotu, w ten sposób – lot zaplanować tak, aby ominąć wszelkie „restricted area”.

Na dole, też ten graph obrazkami wieży, słupów elektrycznych, i wiatraków! Świetnie. Wiadomo, co nas czeka

W okolicy punktu November, jest też wieża radiowo-telewizyjna, i o niej tez z wyprzedzeniem SkyDemon ostrzegał! Nice!

Oczywiście, program to program. Za separacje, dostrzeganie innych statków powietrznych, przeszkód odpowiedzialni jesteśmy my, ale oprogramowanie, fajne jest!

No i były zdjęcia i filmy. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s